Girişimciliğin Bizcesi - Ah Deme Ahi De

Anadolu Girişimciliği Giriş-Gelişim Semineri

Eğitim Hakkında:

Ahi Arapça bir sözcüktür ve ‘erkek kardeşim’ anlamına gelir. ‘Kardeşim’ dediğimiz insanlar ile büyük hedeflere yürümek isteriz biz. Biz kardeşi karındaş, aynı karından çıkan bilsek de, en önemli kardeşlik dinimiz üzere olan kardeşliktir. ‘Ahi’ ecdadımızın dilinde de ‘yiğit ve cömert’ anlamında kullanılırmış, böylelikle bu kelime bizim yolumuzu ‘ İslam üzere olan yiğit ve cömert kardeşler’ olarak çizmiş.
Ahi’lerin bu ismi almasına vesile Ahi Evran-ı Veli. 12. Asırda İran’ın Hoy kasabasında doğan ve Bağdat’ta ilim tahsil eden bu zatın asıl ismi Mahmud. İlimde ilerleyince’ Nasr-üd din-dine yardımı dokunan’ sıfatı, insanlara öğreten ve liderlik eden konuma gelince de ‘şeyh-yol lideri’ sıfatı  alarak Şeyh Nasuriddin’i Mahmud olarak anılmaya başlanmış. O dönemin en büyük ilim, sanat ve irfan merkezi Bağdat’ta, çok yönlü fikir adamı olacağı dersleri alarak olgunlaşmış.
Günümüzde ‘girişimcilik’ olarak adlandırılan müteşebbisliğin tarihi ve ‘biz’ cesini anlatan bu program tüm Anadolu Kurumlarının kalibre olması için has bir reçete.

Katılımcı Yorumları

Bu eğitim hakkında henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum Yaz

EĞİTMEN KALFALIĞI

Bir Muallimin Çıraklık Yolculuğu...

Dynamic Medya | Copyrights © 2018