Değerli Profesyonel,

Başarı bir varış noktası değil, bir yolculuk tercihidir. Profesyonel olmanın esası da, yolculukta bu tercihte bulunmaktır. Bu tercihte bulunan bir bireyin başarısız olma olasılığı yoktur. Nitekim formülde kesindir,

 

 

 

 

 

Çok çalışmak, formülün niceliği de olan tek kavramıdır. Burada ‘çok’ sizin hayatta olmak istediğiniz yer veya rolle de bağlantılıdır.’Çok’ ne kadar artarsa geleceğiniz yer de o kadar yükselecektir.

Bu sebeple ‘çok’; size göredir.’Çalışmak’ ise sadece önünüze konan işi yapmak değildir. Çalışmak, birim saatte yaptığınız brüt iş de değildir. ’Çalışmak’, hedefe ne kadar kestirme; bir o kadar da düzgün bir yol bulabilmenizdir. Bulduğunuz yolu kat etmeniz, iyileştirmeniz, alternatif daha iyi yeni yollar düşünmeyi bırakmamanızdır. Açtığınız yolu paylaşabilmeniz, sizin yolunuzda sizi geçenleri heves ve gıpta ile karşılamanızdır.

Yılmamak, zordur. Yolda sizin durmanızı, hatta geri dönmenizi sağlayacak bahaneler ortaya çıkacaktır. Bahanelerin sebeplere dönüşmesi ise sizin iradenizin dirayetine bağlıdır. Zira insan milyonlarca parçadan oluşan bir lego kümesine benzer. İsteyen parçalardan bir kağnı yapar, isteyen yaptığı uçakla uçar.

Nasıl dünya üzerinde farklı yarımkürede yaşayan insanlar aynı güneşten farklı uzaklıkta olmaları sebebiyle farklı ısınabiliyorlarsa, hedef  yuvarlağından  uzakta olan bireyler de sizin hedefe yakınlığınız sebebiyle hissettiklerinizi hissedemeyerek, kendileri de sizin yanınıza gelemeyeceğinden, sizi yanlarına çekmek isteyebilirler. Hedefe olan uzaklığınızı siz belirlemelisiniz. Meteorolojinin ertesi gün yağacak yağmuru bildirmesi bireyin işe gitmesini engellemez, yalnızca yanına şemsiye almasını sağlar. Dolayısıyla en doğru tahminler bile yalnızca önlem almanıza sebep olmalı, sizi yoldan asla çevirmemelidir. Kişi rotasını belirlemeli ve yılmadan ilerlemelidir.

İstikrarlı olmak, ilk defa tadıldığında beğenilmiş bir yemeğin fasılalarla tadılması gibidir. Kazanılmış bir başarının devamı bu başarıyı getiren etmenlerin yapılmasından vazgeçilmemesine bağlıdır. Zira bu etmenler başarı ilk kazanıldığındaki tutarlılıkla yerine getirilirse, edinilen başarı çıtasının daha yukarı çıkmasında sıkı bir görevi olacak yeni bir kazanımımız olacaktır; tecrübe.

Bu, yemeği tarife göre yapan bir aşçının belli kereler sonrası yemeğe koyacağı malzemeleri tartmak yerine göz kararı koymasına benzer. Aşçı, bir süre sonra, yemeğin damak tadını belirleyecek kritik baharatları bile eliyle belirleyecek, bunu da tecrübesine borçlu olacaktır. Ayrıca istikrarlı olmak toplumun bireyi başarılı olarak kanıksamasını da sağlayacak, birey hem bu sebeple motive olacak, hem de kazandığı payeyi kaybetmemek için doğal bir içgüdü kazanacaktır.

İnanmak, formülün en güçlü zihin elementidir. Zira en başta birey tüm formülleri bize çözümleriyle sunan yaratıcıya inanmalıdır. Bu inanç, en kritik kavşaklarda bile zekâmızın kavrayamayacağı bir kazanıma sahip olabileceğimizi bize öğretir. Akabinde kişi kendine inanmalıdır. Kendisine doğuştan verilen tüm avantajları kullanmalı, tüm dezavantajları ise yönetmelidir. Sol ayağı iyi olan futbolcunun bunu antrenmanla en iyi seviyeye çıkarması, sağ ayağını da sol ile en uyumlu hale getirmesi gibi.

Kişi yaptığı işe inanmalıdır.  Kendine inandığı için yaptığı işin de tüm yapanlar içinde en iyisi olacağını bilmelidir; istemelidir. En zor, yalnız, çaresiz an en inanılacak andır. Zira işte o an en dibidir, yükselme kaçınılmazdır.

Ve,ne formüle konulabilecek, ne de miktarı belirlenebilecek formülün ve hayatın zaruriyeti de son gereklilik sanırım; sevgi… Her şeyi sevmek gerekir ‘başarılılık’  elde edilecekse. En kötüyü bile, bize iyinin değerini öğrettiği için. Sevmeli, çünkü aslında tüm kavgalar sevgi için. Hiç beni kimse sevmesin diye çabalayan birini gördünüz mü? Peki, hiç sevilmek için çabalayanı? Terazinin dolu olan kefesine sizde atlayın, ama çoğunluğa uymak için değil; doğru olan bu olduğu için.

Enstitümüz bu formülü uygulama yolculuğunda yanınızda olmak, hayatınızın ilklerini fethedeceğiniz ve ebede götüreceğiniz binanızda, tuğlalara her alandaki başarılarınızı beraber yazmak hedefindedir.

 

Burak Yilmaz

EĞİTMEN KALFALIĞI

Bir Muallimin Çıraklık Yolculuğu...

"Copyrights © • Tüm hakları saklıdır."